MKSUN-MENU

Fotowoltaika, panele i instalacje z montażem

Fotowoltaika to technologia, która opiera swoje działania na przekształceniu energii słonecznej w energię elektryczną. Wykorzystuje ona tzw. efekt fotowoltaiczny, który polega na przechwytywaniu przez ogniwa fotowoltaiczne promieni słońca i wytwarzaniu prądu stałego.

Niezbędnym elementem systemu jest urządzenie zwane inwerterem, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, posiadający odpowiednie parametry, aby móc płynąć w obwodach elektrycznych w budynkach i zasilać urządzenia elektryczne. Na system fotowoltaiczny składa się kilka elementów, które są niezbędne do jego prawidłowego działania. Najważniejszą rolę odgrywają panele fotowoltaiczne, montowane na dachu budynku lub na gruncie, które pobierają energię słoneczną i przemieniają ją w energię elektryczną. Trafia ona następnie do inwertera, który przekształca prąd stały w prąd przemienny. Inwerter, zwany także falownikiem, pełni również rolę monitorującą pracę całej instalacji fotowoltaicznej oraz zabezpieczającą w przypadku ewentualnej awarii.

dach z panelami

Jakie korzyści zapewnia instalacja fotowoltaiczna?

dach z panelami
Instalacja fotowoltaiczna posiada szereg zalet, które przynoszą korzyści inwestorom, jak i całemu społeczeństwu. Dla inwestora fotowoltaika to przede wszystkim realnie niższe rachunki za prąd – jest on produkowany na własne potrzeby w oparciu o całkowicie bezpłatne zasoby naturalne. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają również uniezależnić sięod podwyżek cen prądu oraz od jego dostaw przez długie lata, gdyż żywotność paneli słonecznych może wynieść nawet 25-35 lat. Warto także wiedzieć, że inwestycja zwraca się bardzo szybko, bo już po około 5-7 latach.

Fotowoltaika to również korzyści dla środowiska naturalnego. Jej działanie opiera się nawykorzystaniu światła słonecznego, które jest zasobem odnawialnym i niewyczerpalnym. Dodatkowo, podczas wytwarzania energii elektrycznej panele fotowoltaiczne nie wydzielają szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych elektrowni. Rosnąca ilość instalacji fotowoltaicznych oznacza zatem lepszą jakość powietrza, którym oddychamy.

Jakie korzyści zapewnia instalacja fotowoltaiczna?

Aby wiedzieć, jak działa instalacja fotowoltaiczna, trzeba najpierw ustalić, czym jest efekt fotowoltaiczny, na którym opiera swoje działanie fotowoltaika. W procesie tym na wykonane z półprzewodzącego materiału, czyli najczęściej krzemu, ogniwo fotowoltaiczne,trafia pojedyncza cząstka światła, zwana fotonem. Wprawia ona w ruch elektron, co z kolei powoduje wytworzenie energii elektrycznej. Sposób, w jaki działają ogniwa fotowoltaiczne przyczynia się do powstawania prądu stałego, który musi zostać przekształcony w prąd zmienny, aby móc zasilać urządzenia elektryczne. W tym celu trafia on do inwertera – urządzenia, które pozwala na zamianę prądu w odpowiedni do zasilania sieci elektroenergetycznej.
dach z panelami

Jakie korzyści zapewnia instalacja fotowoltaiczna?

dach z panelami
Ogniwa fotowoltaiczne stanowią elementarną część paneli fotowoltaicznych. Są one zbudowane z materiału stanowiącego doskonały półprzewodnik, czyli z krzemu – to on umożliwia przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Jeśli chcemy wiedzieć, jak działa fotowoltaika, konieczne jest poznanie zasady działania zasady działania ogniw fotowoltaicznych. Docierające do paneli fotowoltaicznych światło słoneczne składa się z cząstek zwanych fotonami. Zderza się ono z elektronami z ogniw fotowoltaicznych, przyczyniając się do wprawienia ich w ruch, co z kolei powoduje pozyskanie energii elektrycznej. Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne nie posiadają dużej mocy, dlatego łączy się je w moduły,które zainstalować należy w dobrze nasłonecznionym miejscu – na dachu budynku lub nagruncie. Systemy fotowoltaiczne nie mogłyby jednak działać bez innych urządzeń, w tym przede wszystkim inwertera, który zapewnia przemianę prądu stałego w zmienny, a także monitoruje pracę całego systemu i pełni funkcję zabezpieczającą.

Instalacja fotowoltaiczna – rodzaje

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów: paneli fotowoltaicznych, inwertera, okablowania,konstrukcji umożliwiającej montaż na dachu lub na gruncie. W jej skład może również wchodzić magazynenergii, który umożliwia kumulowanie wygenerowanych przez panele słoneczne nadwyżek energii elektrycznej.Ze względu na podłączenie do sieci energetycznej, wyróżnić można dwa rodzaje systemów fotowoltaicznych
dach z panelami

Systemy fotowoltaiczne on-grid,
które są połączone z zewnętrzną siecią energetyczną,

dach z panelami

Systemy fotowoltaiczne off-grid,
w których istnieje możliwość magazynowania energii elektrycznej we własnym zakresie.

dach z panelami

Systemy hybrydowe,
podłączone do publicznej sieci energetycznej, jednakże posiadające również własne magazyny energii.

To, na który system się zdecydujemy, ma ogromne znaczenie. Warto wiedzieć, że w przypadku instalacjifotowoltaicznej typu on-grid inwestycja kosztuje mniej (brak konieczności zakupu magazynu energii),jednakże zwrot nadwyżki wyprodukowanej energii nie następuje w całości, a jedynie w 80%. Konieczne jest również jej wykorzystanie w przeciągu roku od odprowadzenia do energetycznej sieci publicznej.Z kolei system off-grid zapewnia dużo większą niezależność, jednak inwestycja wiąże się także z wyższymkosztem początkowym.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak
prawidłowo ją dobrać?

Wybór instalacji fotowoltaicznej – jej rodzaju, a także elementów takich jak panele fotowoltaiczne czy inwerter, ma ogromne znaczenie dla pracy całego systemu.

Równie ważną kwestią jest odpowiedni dobór mocy instalacji fotowoltaicznej, aby pokrywała ona zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego lubfirmy. To gwarancja najwyższej efektywności instalacji oraz oszczędności dla inwestora.

dach z panelami

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

W tym przypadku należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii. Moc nie powinna przekraczać zapotrzebowania, bowiem trafiająca do sieci nadwyżka nie będzie mogła zostać spożytkowana. Najlepiej,aby w doborze mocy instalacji fotowoltaicznej skorzystać z pomocy specjalistów. Posiadają oni wiedzę, jak zaprojektować system fotowoltaiczny, aby zapewniałona maksymalne korzyści inwestorom.

Wysokość dotacji Mój Prąd 5.0 - na ile można liczyć?

W 5. edycji programu Mój Prąd prosumenci mogą liczyć na maksymalne wsparcie rzędu 58 tys. złotych. W ramach projektu można otrzymać dotację do 50% kosztów kwalifikowanych.

Poniższa tabela przedstawia dokładne kwoty.

Na co? Kwota Dotacji
mikroinstalacja fotowoltaiczna do 6 000 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców)
mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe do 7 000 zł (grupa 1 i 2 Wnioskodawców)
do 3 000 zł (grupa 3 Wnioskodawców)
magazyn ciepła do 5 000 zł
gruntowe pompy ciepła –
pompy ciepła grunt/woda, woda/woda
do 28 500 zł
pompy ciepła powietrze/woda
o podwyższonej klasie energetycznej
do 19 400 zł
pompa ciepła powietrze/woda do 12 600 zł
pompa ciepła powietrze/powietrze do 4 400 zł
magazyn energii elektrycznej do 16 000 zł
system zarządzania energią HEMS/EMS do 3 000 zł
kolektory słoneczne c.w.u. do 3 500 zł

Fotowoltaika Andrychów, Roczyny, Kęty, Wadowice, Żywiec

Jako firma MK SUN zajmujemy się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej pozyskiwanej ze słońca. Mieszkańcom takich miejscowości, jak Andrychów, Roczyny, Kęty, Wadowice i Żywiec możemy zapewnić fachową obsługę m.in. w doborze odpowiednich paneli solarnych, doradzamy w kwestii lokalizacji instalacji fotowoltaicznej i pomagamy w montażu. Dostarczamy także pompy ciepła, inwertery i magazyny energii, by zagwarantować naszym klientom niezależność energetyczną oraz pomóc im obniżyć rachunki za prąd. 

Proponowane przez nas rozwiązania, takie jak moc paneli, ich liczba oraz kompatybilne urządzenia, dostosowujemy do potrzeb klienta, z myślą o optymalizacji wydajności instalacji fotowoltaicznej i osiąganiu maksymalnych oszczędności z inwestycji.

Panele fotowoltaiczne Andrychów, Roczyny, Kęty, Wadowice, Żywiec

Oferujemy wysokiej jakości panele fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii ze słońca w sposób ekonomiczny, ekologiczny i wydajny. W naszej firmie MK SUN dostępne są innowacyjne urządzenia i rozwiązania z branży fotowoltaicznej, jak np. ogniwa mono- i polikrystaliczne oraz ogniwa cienkowarstwowe (panele amorficzne).

Panele fotowoltaiczne są w wysokim stopniu odporne na działanie warunków atmosferycznych, m.in. na intensywne promieniowanie UV, opady deszczu oraz zmienne temperatury. Sprawdzą się w instalacjach montowanych na gruncie, jak i na dachach budynków i przez wiele lat zachowają wysoką wydajność pracy.

Panele fotowoltaiczne zapewniają niezależność energetyczną, ale również pozwalają na znaczne obniżenie kosztów związanych z energią elektryczną. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej można zmniejszyć rachunki za prąd oraz zminimalizować emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Fotowoltaika dla firm Andrychów, Roczyny, Kęty, Wadowice, Żywiec

Prowadzisz mały biznes lub posiadasz duże przedsiębiorstwo na terenie Andrychowa, Roczyn, Kęt, Wadowic lub Żywca? Zdecyduj się na instalacje fotowoltaiczne i oszczędzaj na rachunkach za zużycie prądu w Twojej firmie!

Z pomocą MK SUN przedsiębiorcy mogą uniezależnić się energetycznie od dostawców prądu. Zapewniamy profesjonalne doradztwo w doborze najlepszych komponentów i urządzeń, pomożemy również oszacować odpowiednią liczbę paneli i ich moc, by ilość pozyskiwanej energii ze słońca pokrywała rzeczywiste zapotrzebowanie firmy na prąd. Klienci mogą wybrać między systemami on-grid, off-grid lub zdecydować się na rozwiązania hybrydowe. Oferujemy także pompy ciepła, inwertery oraz magazyny energii dopasowane do instalacji fotowoltaicznych.

Zachęcamy do kontaktu z MK SUN - przygotujemy wstępną i bezpłatną wycenę dla Twojej firmy oraz udzielimy informacji o dostępnych dotacjach na fotowoltaikę.

MKSUN-Energia ze słońca

Umów się na
bezpłatną wycenę!

ul. Bielska 149A, 34-120 Roczyny
Nip: 551-264-79-31
© Copyright 2024 mksun.eu – Wszelkie prawa zastrzeżone. | Polityka prywatności